Lokmacılık Bizim İşimiz

30 Yılın Üstünde Tecrübe

İzmir – Bayındır’da doğan Gürbüz Usta’nın Pastacılık ve Unlu mamüller serüveni; 1980’li yıllarda ağabeylerinin yanında imalathanede başlar. 1987 yılında İzmir’e göç eder ve İzmirde Çavuş oğlu – Erkin – Seda – Ege Palas Oteli –Florya pastanesi ve çeşitli firmalarda ustalık yapar Lokma (izmir lokma), Saray lokması (kaşık lokma), Helva, Aşure, Tulumba gibi tatlı çeşitlerinin farklı sunumlarını ve tadlarını tezgaha sunar.

Çalıştığı işletmelerde Lokma (izmir lokma), Saray lokması (kaşık lokma), Helva, Aşure siparişlerini o dönemlerde müşterilere paket olarak fiyatlandırıp satılırken 1990’lı yılların sonlarına doğru bazı müşterilerin isteği üzerine seyyar lokma düzeneği ile adreslerine gidilip sıcak bir şekilde izmir lokma dağıtımı yapılmaya başlanmıştır Lokmacı Gürbüz adıyla.

null

Lokmacı Gürbüz

Lezzet Ustası

2000 yılında yanına oğullarını da alarak Lokmacı Gürbüz adıyla hizmet vermeye devam eder. Bu sırada lokma işi İzmir’de yaygınlaşır. Gürbüz Usta, kendine has lokma hamuru, lokma şerbeti ve sos çeşitleri ile İzmir’in aranan ve tanınan ustalarından olur. Gelişen teknoloji ile makinalaşmaya başlayan lokma işi yayılmaya başladığı süre içerisinde ustalık becerisi ve bilgisi olmayan kişiler tarafından kalitenin düşmesine sektörün yozlaşmasına neden olur. Bu zaman içerisinde Oğullarının girişimiyle sadece hayır işlerine yönelerek işletmeyi yeniler ve bünyesine mobil lokma araçlarını katar.

Kurumsallaşma ve markalaşma süreci içinde geleneksel tavrından da ödün vermeyen Lokmacı Gürbüz makinalaşma konusunda da hassas davranarak özel yapım farklı aparatlarla desteklenmiş lokma hamuru yoğurma ve dökme makinasını farklı bir dizaynla faliyete geçirir. Bu sayede elde yoğurulan lokma hamurunun kıvamını ve kalitesini bozmadan teknoloji ile ustalık tecrübesi harmanlanır . Gürbüz Usta 30 yıllık ustalık ve 20 yıllık işletme tecrübesi sayesinde oğullarınıda bu serüvene dahil olmasını sağlar.

1987 yılından günümüze İzmir ve çevre illerde lokma,helva ve pastacılık sektöründe hizmet vermekte olan firmamız kalite ve hijyenik imalathanemizde üretilen hazırlanan ürünleri siz halkımıza ekonomik koşullarda sunulmaktadır. Hizmetlerimizin başında günümüz teknolojileri baz alınarak otomatik makine ve mobil araçlar ile lokma dökümü, irmik helvası, pilav ve hamurlu tatlılar gelmektedir.

Bizim için kalite, en uygun fiyat, hijyen ve en önemlisi müşteri memnuniyeti ilkelerimizin başında gelir. Bu anlayışla ve siz değerli halkımıza uzun yıllar hizmet vermenin gururuyla işimizi en doğru şekilde yapmaya devam edeceğiz. LOKMACI GÜRBÜZ denildiğinde ilk akla gelen firma olmaktan gurur duyuyoruz.

Vizyonumuz

LOKMACI GÜRBÜZ, malzeme temininden servise sunulmasına kadar her aşamada, “en iyiyi”, “en lezzetliyi”, “en temizi” ve “en sağlıklıyı” bulma anlayışını, bir üretim felsefesi olarak benimsemiştir.

Kentimizin dört bir yanındaki tüketicileri lezzetli ürünleriyle buluşturmayı amaçlayan ve eksiksiz müşteri memnuniyeti ilkesini benimseyen LOKMACI GÜRBÜZ, tüm ekiplerin de aynı lezzet ve hizmet kalitesini sunma anlayışıyla hareket eder.

Misyonumuz

Güçlü bir LOKMA markası olarak, tüketicinin değişen ihtiyaçları ve mükemmel lezzet arayışı doğrultusunda Kaliteli, Lezzetli, Sağlıklı ve Yenilikçi ürünler yapmak. Kategorimizde en iyisini, değerlisini insanlığa sunmak.

Müşterilerimiz, çalışanlarımız, ortaklarımız ve toplum için sürekli yeni değerler yaratan, – Yasalara ve iş ahlakına uygun dürüst çalışan, – Kaliteli ürünler sunan, güvenilir ve sürekli gelişen, – İyi bir çalışma ortamında yeteneklerin geliştirildiği, katılımın ve ekip çalışmasının özendirildiği, çalışanlarına değer veren, – Toplumsal sorumluluğu ve çevre bilinci yüksek, (Bizim için her şeyden önemlisi müşterilerimizin mutluluğudur.)